چه مواد غذایی به کودکم بدهم تا دندانهای سالم تری داشته باشد؟

چه مواد غذایی به کودکم بدهم تا دندانهای سالم تری داشته باشد؟

مادر بانو: مواد غذایی مصرفی روزانه ی کودکان ما نقش بسیار اساسی در روند پوسیدگی دارند. گروهی از غذاها می توانند باعث تسریع روند ایجاد پوسیدگی شوند و گروهی می توانند این روند را کند کنند.

 

چه مواد غذایی به کودکم بدهم تا دندانهای سالم تری داشته باشد؟ - تصویر 1


مواد غذایی مصرفی روزانه ی کودکان ما نقش بسیار اساسی در روند پوسیدگی دارند. گروهی از غذاها می توانند باعث تسریع روند ایجاد پوسیدگی شوند و گروهی می توانند این روند را کند کنند.

به طور کلی غذاهایی که دارای چسبندگی بالایی به سطوح دندانها هستند و هم چنین مواد غذایی که به آهستگی در دهان حل می شوند مثل بعضی آب نبات ها می توانند باعث شروع پوسیدگی در دندانهای کودکان شوند.

مواد دارای قند بالا مثل شکلات و کیک در صورتی که به دفعات زیاد توسط کودک مصرف شوند می توانند به سرعت موجب پوسیدگی دندانها شوند. بنابراین میزان مصرف آنها باید بسیار محدود شود. اگر کودک شما تمایل به خوردن شیرینی و شکلات دارد تنها یکبار در روز هر مقداری که تمایل دارد در دسترس او قرار دهید و به او گوشزد کنید که هر مقدار می خواهد می تواند بخورد ولی فقط یکبار در روز! و پس از آن باید دندانهایش را مسواک کند.

 

در واقع تعداد دفعات مصرف شیرینیجات توسط کودک بسیار مهم تر از حجم مصرف این مواد است. هم چنین خوردن شیرینیجات بهتر است بلافاصله پس از خوردن وعده ی اصلی غذا و به عنوان دسر صورت گیرد، نه به صورت یک میان وعده.

جالب است که بدانید برخلاف تصور، چیپس ها و آب میوه ها قابلیت پوسیدگی زایی بالایی دارند. پس بهتر است به جای آب میوه، از میوه ی تازه استفاده شود و چیپس ها با پاپ کورن ها که پوسیدگی زایی اندکی دارند جایگزین شوند.

تعداد میان وعده های مصرفی کودکان باید در حد متعادل باشد. در صورتی که کودکتان بین وعده های غذایی مدام در حال مصرف مواد غذایی مختلف است حتما عادت تغذیه ای او را تغییر دهید. بهترین میان وعده ها برای کودک شما آجیل ها، میوه ها و سبزیجات خام و پاپ کورن ها هستند.

 

پنیر قابلیت خوبی در مهار پوسیدگی ها دارد. بنابراین استفاده از پنیر ��ا در میان وعده های کودک خود بگنجانید. در میان وعده ها کودک خود را به مصرف آب تشویق کنید و در صورتی که کودک شما توانایی استفاده از آدامس را دارد، برای او آدامس های بدون قند حاوی زایلیتول تهیه کنید. این آدامس ها که امروزه به فراوانی در دسترس هستند در مهار پوسیدگی ها موفق هستند.

تغذیه
کودک
پوسیدگی
دندان
قند
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه