وقتی کودک اسهال می‌گیرد، به او شیر ندهیم؟

وقتی کودک اسهال می‌گیرد، به او شیر ندهیم؟

تبیان: وقتی کودک دچار اسهال و استفراغ می‌شود، مادر نباید به او شیر بدهد؟ 

 

نه ، شیر مادر بهترین دارو برای عفونت ‌های گوارشی شیرخوار است . شیر مادر تنها مایعی است که کودک مبتلا به اسهال و استفراغ به آن نیاز دارد. البته در شرایط خاص و بحرانی که کودک آب زیادی از دست داده باشد ، پزشک می‌تواند انواع مایعات خوراکی یا تزریقی را برای شیرخوار تجویز کند.

 

وقتی کودک اسهال می‌گیرد، به او شیر ندهیم؟ - تصویر 1


باید قبل از شیردادن، نوک سینه را شست ؟


نیازی به این کار نیست . کودکی که از شیر مادر تغذیه می‌شود ، در برابر خیلی از عوامل عفونی ، ایمن می ‌شود . شستشوی هر‌باره نوک سینه، نه تنها کار مادر را دشوار می‌کند ، بلکه ممکن است باعث شسته شدن ترشحات ایمنی ‌زای اطراف نوک سینه هم بشود.


مادران برای داشتن شیر کافی باید بیش از پیش غذا بخورند؟


این کار هیچ لزومی ندارد. تا وقتی که میزان کالری دریافتی‌ مادر به طور جدی کاهش پیدا نکرده، شیر او برای سیر کردن کودک کافی خواهد بود . حتی مادرانی که برنامه ‌های غذایی کم‌کالری دارند ، به اندازه ‌ای که کودک شان نیاز دارد ، شیر تولید می‌کنند.


مادر باید نوزادش را هر 20 دقیقه، این سینه به آن سینه کند؟


هیچ لزومی ندارد . اگر شیرخوار واقعا 15 تا 20 دقیقه از یک سینه شیر خورده باشد ، دیگر نیازی به سینه مقابل ندارد . ولی اگر فقط یکی دو دقیقه از یک سینه شیر بخورد و دقایق بعدی را زیر سینه مادر بازی کند یا خوابش ببرد، آن‌ وقت قضیه فرق می‌کند و دیگر نمی‌شود آن 20 دقیقه فرضی را مبنای محاسبه قرار داد.

 

در واقع او فقط زیر سینه گرفته شده و به میزان لازم شیر نخورده است . «زیر سینه گرفتن» و «شیر دادن» دو چیز متفاوتند. اگر احساس کردید کودکتان شیر را نمی‌ مکد، سعی کنید وضعیت قرار گرفتنش را تغییر بدهید یا با ماساژدادن و فشردن سینه، کارش را آسان‌تر کنید.

هر چه اندازه سینه‌‌ها بزرگ‌تر باشد ، شیر بیشتری تولید می‌شود؟


این حرف نیز هیچ پایه‌ و اساس علمی ندارد، مثل 4 تای قبلی .

تغذیه
شیر
مادر
سینه
نوک سینه
نوزاد
اسهال
استفراغ
عفونت
گوارشی
غذا
کالری
مایعات
خوراکی
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه