فندق هایی که دندان می‌شکنند!

فندق هایی که دندان می‌شکنند!

دکتر گلرخ ثریا: بعضی از اقلام آجیل، به خصوص آجیل های شیرین، دارای چسبندگی زیادی هستند و خیلی راحت به دندان های کودکان می چسبند و تا ساعت ها در حفره دندانی باقی می مانند.

 

فندق هایی که دندان می‌شکنند! - تصویر 1

 

یادتان باشد حتما در فاصله کوتاهی بعد از خوردن چنین موادی، دندان های کودک خود را مسواک بزنیدتا از فساد آنها جلوگیری شود.

 

اگر به مسواک دسترسی نداشتید، می توانید یک تکه آدامس به او بدهید تا بجود. جویدن آدامس با افزایش ترشح بزاق، می تواند باعث کاهش پوسیدگی دندان ها و تمیزی دهان کودک شود.

 

 

فندق هایی که دندان می‌شکنند!

 

بازار شکستن تخمه، پسته هایی که خندان نیستند و فندق با دندان، در ایام عید، بين بچه هاي شيطان بسيار داغ است. در درجه اول توصیه ما به كودكان این است که این کار را انجام ندهند.

 

پسته ها و فندق های سربسته را در ظرفی نگهداری کنید و سرفرصت، آنها را با چکش بشکنید و نوش جان کنید. شکستن این دانه ها به ویژه با دندان های جلویی، بسيار خطرناک است و میتواند باعث ترک برداشتن، لب پر شدن یا حتی شکستن دندان ها شود.

 

اگر دندانهای كودكتان را با مواد هم رنگ دندان ترمیم کرده باشید، این مواد ترمیمی، ممكن است از سطح دندانها جدا شوند. نشانه برخی از ترکهای دندانی این است که وقتی دندانها را روی هم فشار میدهید و رها میکنید، آن دندان د رلحظه جدا شدن درد میگیرد.

 

خب، اگر به توصیه های ایمنی ما عمل نکردید و قطعه ای از دندان كودكتان شکست، باید در اولین فرصت به دندانپزشک مراجعه کنید.

 

گاهی می توان ترک های ایجاد شده روی دندانها را به خوبی ترمیم کرد. اگر قطعه ای از دندانتان هم شکست و جدا شد، آن را به حال خود تا پایان تعطیلات رها نکنید.

 

بهتر است پیش از آنکه پوسیدگی در محل شکستگی آغاز شود، آن را ترمیم کنید؛ ولی اگر دوست دارید دندانپزشک خودتان پس از تعطیلات عید دندانتان را ترمیم کند، حتما با مراجعه به یک کلینیک دندانپزشکی، دندانتان را به صورت موقت پانسمان کنید.

 

آجيل و رودل كردن كودكان!

 

مصرف بی رویه آجیل درکنار مصرف شیرینی و شکلات، باعث بروز مشکلات گوارشی مثل دردهای شکمی، تهوع و استفراغ درکودکان می شود.

 

ضمن اینکه مانع مصرف وعده های اصلی غذا می شود و به این ترتیب تداوم این وضعیت به مدت ۲هفته طی تعطیلات نوروزی، ممکن است به بروز مشکلات جدی در تغذیه کودکان منجر شود.

 

ریزه خواری کودکان در ایام تعطیلات نوروزی، پدیده شایعی است که میتواند باعث بروز انواع ناراحتی های گوارشی، مخصوصا سوءجذب غذایی شود.

 

با مصرف موا دغذایی متنوع بین وعده های اصلی غذایی، ممکن است حالت سوءجذب ایجاد شود که اولین علامت آن، احساس ترشی درحلق و گلو و بروز دل درد است.

 

علت این است که درون معده، درمرحله اول، غذاهای نشاسته ای مراحل هضم را طی میکنند و در آخر کار، چربیها وارد روده می شوند؛ اما وقتی مقدار زیادی مواد خوراکی و تنقلات به همراه هم خورده شوند، عملا کار معده مختل می شود.

 

برای رفع این مشکل، باید غذاهای زودهضم در وعده های اصلی گنجانده شده تا مشکل مواد سنگین مصرف شده طی روز، به نحوی جبران شود.

 

درغیر این صورت، پس از گذشت چند روز، کودک شدیدا احساس سنگینی میکند و ممکن است حتی دچار تب شود. تنظیم صحیح رژیم غذایی کودک در ایام تعطیل، یکی از مهم ترین وظایف والدین است.

 

بعضی از کودکان با مصرف بی رویه تنقلات، آسیب شدیدی به معده شان وارد میکنند که عوارض آن، می تواند بسیار سخت و طاقت فرسا باشد.

 

حساسيت در كودكان

 

بعضی از ترکیبات موجود در آجیل، مانند بادام زمینی، برای بعضی كودكان به شکل آلرژن عمل میکنند؛ آلرژن یعنی ماده ای که میتواند برای شخص حساس، ایجاد حساسیت و آلرژی کند.

 

كودكاني که به بادام زمینی یا به دیگر اقلام موجود در آجیل حساسیت داشته باشند، با مصرف آن، دچار واکنشهای حساسیتی می شوند که این واکنشها در بعضی از موارد، میتواند بسیار شدید و حتی کشنده باشد.

 

به همین خاطر توصیه می شود این دسته از كودكان از خوردن آجیل یا آن اقلام خاص چشم پوشی کنند. كودكان مبتلا به آسم هم، باید از خوردن آجیل و خشکبار به طورکلی پرهیز کنند. به عبارت دیگر، این كودكان منع استفاده از خشکبار و آجیل دارند.

آجیل
خشکبار
فندق
کودک
دندان
آسم
بادام زمینی
حساسیت
آلرژی
تنقلات
وعده های اصلی
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه