سگ‌های مختص جستجو و نجات با این که فوق‌العاده هستند، اما محدودیت‌هایی نیز دارند؛ به عنوان مثال نمی‌توانند وارد فضاهای کوچک شوند. گروهی از محققان یک راه‌حل برای این موضوع ارائه کرده‌اند؛ سوسک‌های مجهز به کوله‌پشتی‌هایی با فناوری پیشرفته.

فوت و فن: سگ‌های مختص جستجو و نجات با این که فوق‌العاده هستند، اما محدودیت‌هایی نیز دارند؛ به عنوان مثال نمی‌توانند وارد فضاهای کوچک شوند. گروهی از محققان یک راه‌حل برای این موضوع ارائه کرده‌اند؛ سوسک‌های مجهز به کوله‌پشتی‌هایی با فناوری پیشرفته.

این بار سوسک‌ها به کمک قربانیان مدفون در زیر آوار می‌آیند! + ویدیو

این سوسک‌ها محصول ذهن محققانی از North Carolina State University هستند. یک بسته که یک چهارم اندازه سوسک است، روی پشت سوسک قرار می‌گیرد. این بسته به میکروفون مجهز است تا صداهای باکیفیت را انتقال دهد. مدل اول از این بسته یک میکروفون دارد که صدا را از هر جهتی دریافت می‌کند و به صورت وایرلس آن را انتقال می‌دهد. مدل دوم این بسته ترکیبی از میکروفون‌های سه‌بعدی دارد تا جهت صدا را شناسایی کند.

این سوسک‌ها قرار است به هنگام بلایای طبیعی و زمانی که امدادگران به دنبال قربانیان مدفون در زیر آوار هستند، مورد استفاده قرار گیرند.

یکی از استادیاران بخش مهندسی برق و کامپیوتر این دانشگاه، Dr. Alper Bozkurt، می‌گوید: «هدف ما این است که از این سوسک‌ها که مجهز به میکروفون‌های با کیفیت هستند، برای تشخیص صداهای مهم از صداهای بی‌اهمیت استفاده کنیم؛ صداهایی همچون درخواست کمک افراد و صدای چکه یک لوله آب. زمانی که صداهای مهم را شناسایی کردیم، می‌توانیم از سوسک‌های مجهز به میکروفون سه‌بعدی استفاده کنیم و دقیقاً تشخیص دهیم که این صداها از کجا می‌آیند».

همچنین این محققان یک فناوری حصار نامرئی ارائه کرده‌اند که باعث می‌شود سوسک‌ها در محدوده خاصی حرکت کنند. استفاده از سوسک‌ها در محدوده مورد نظر و نزدیک به هم باعث می‌شود که این سوسک‌ها همانند گره‌های یک شبکه وایرلس موبایل عمل کنند. این فناوری می‌تواند برای هدایت سوسک‌ها به جاهایی که نور خورشید وجود دارد، به کار رود. بدین‌طریق کوله‌پشتی این سوسک‌ها با استفاده از نور خورشید مجدداً شارژ می‌شود.


کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه